Урок-КВК. Байка у світовій літературі. 6 клас

Мета уроку: підсумувати вивчення теми “Байка у світовій літературі”; перевірити знання учнів з теми; формувати вміння і навички дослідницької роботи; розвивати фантазію та творчу уяву.
Тип уроку: урок тематичного оцінювання.
Форма уроку: інтелектуальна гра КВК.
Обладнання: виставка додаткової літератури, опрацьованої учнями під час підготовки до уроку за такими розділами:
1. Байка - це взаємозв’язок лірики, епосу і драми.
2. Мудре слово народу.
3. Великі байкарі світу.
4. Вічні байки мудреця Езопа.
Епіграф:
Байка вчить, як на світі жить.
Хід уроку
І.Вступне слово вчителя.
Дорогі друзі, протягом місяця ми мандрували чудовою країною літературної байки. Наша подорож була цікавою та захопливою, адже відбувалася у різних часових вимірах. Ми мали можливість Ще рам побувати в античному світі, познайомитись із Середньовіччям, відчути гуманізм епохи Ренесансу... І так аж до наших днів. Приємно відпочити, що вірними супутниками в цій мандрівці для кожною з вас були книги. Вони відкрили вам свої таємниці, допомогли краще пізнати світ байки. Отже, сьогодні підведемо підсумки.
Конкурс 1. Привітання команд Максимальна кількість балів - 5.
Привітання, команди “Езопові діти”.
(Усі члени команди мають емблеми. Капітан команди одні поний у костюм “байки” - на зразок античної музи.)
Гасло команди: “Надмірні хитрощі бувають нам на шкоду. ." Члени команди танцюють і співають:
Езоп створив це чудо в снах,
А потім передав в словах.
Він про недолю розповів І про багатих, й про рабів.
На думку спало Федру:
“А як я це віршем складу.”
Подумавши, він написав,
Як Вовк Ягнятко покарав,
Як вимагав хлібину Пес,
А Вовк як свідок виступав і
цілих десять вимагав.
Привітання команди “Байкарі XXI століття”.
(Усі члени команди мають емблеми, костюми.)
Гасло команди: “Здається, байка просто бреше, а справді - мудру правду чеше" Л. Глібов
ІІ. Інсценування.
(Голос із-за сцени: VI ст. до н. е. Будинок пана.)
Розмовляють два раби:
- Айсопосе, що ти там пишеш?
- Та ось записую, як наші пани з нами поводяться.
- Ти з глузду з’їхав? Та пан як побачить, то тобі не жити.
- Можу посперечатися, що він мені нічого не зробить.
- А як доведеш?
- А я йому ось це прочитаю.
- А не боїшся?
- Ні! (звертається до пана, який підходить до рабів). Пане, дозвольте прочитати Вам свій твір.
- Ну, давай.
- Значить, так...
- Зачекайте. Увага! Послухайте, що нам Айсопос прочитає. (Всі слухають)
- “Вовк та Ягня’’(Айсопос читає)
- Дякую. Ну що, програв?
- А де ж тут пан? А де ж тут ми?
- Пан наш - це Вовк, а ми - Ягня.
- Годі тобі. Пани - панами, байки - байками, а ми - команда КВК.
Усі разом: “Байкарі XXI століття”.
Привіт усім, хто чує нас.
Привіт у цей чудовий час.
Ми - КВК, команда юна,
Безстрашна, сильна, вольова.
Повинна гра ця радісною бути,
Недарма ж КВК її ім’я.
ІІІ. Реклама на хвилі КВК.
- Пропонуємо вашій увазі новий пральний порошок “Байка” (входить учень у відповідному костюмі). “Байка - це чудодійний порошок, який почистить вашу голову від невихованості. Порошок цей без¬цінний”. Скажу вам по секрету: потрібно лише кілька хвилин почитати. Його склад: стислість, “езопова мова”, повчальність, алегорія.
Конкурс 2. Інтелектуальна розминка команд
Максимальна кількість балів - 6.
Команди задають одна одній по п’ять запитань. Перш ніж підготувати запитання для інтелектуальної розминки, обидві команди працювали в бібліотеці, де детальніше знайомилися з розділом “Великі байкарі світу”.
• Запитання команди “Байкарі XXI століття'":
1.Як народився жанр байки? Що таке літературна байка?
2.Хто ввійшов у світ байок під іменем Айсопос? Розкажіть про нього.
3.Доведіть, що Федр не копіював байок Езопа.
4.Чому рядки з байок стали крилатими висловами? Наведіть приклади.
5.Укладіть хронологічний ряд розвитку байки у світовій літературі.
• Запитання команди “Езопові діти”:
1.Дайте визначення і пояснення відомих вам художніх засобів байки.
2.Чому героями байок, як правило, виступають звірі, птахи, рослини, а не люди?
3.Як ви розумієте значення виразу: “Езопові байки - скарбниця світової літератури”?
4.Яким був Леонардо да Вінчі-художник - загальновідомо. А яким був Леонардо да Вінчі-байкар?
5.Яке місце в українській байці зайняли класичні сюжети? Наведіть приклади.
Конкурс 3. Ілюстрації до прочитаних байок
Максимальна кількість балів - 5.
Художники обох команд представили по 4 малюнки до байок Езопа, Федра, Жана де Лафонтена, І. Крилова, Бабрія, Л. Глібова, Леонардо да Вінчі, Ігнаци Красицького. Решта членів команди підго-тували коментар до малюнків. Об
Конкурс 4. Найкращий читець байки
Максимальна кількість балів - 6.
До цього конкурсу учні заздалегідь отримали завдання вивчити по 2-3 байки додатково, крім передбачених програмою. Кожна команда представляє по 5 читців.
Конкурс 5. Інсценізація байки на вибір учнів (домашнє завдання) Максимальна кількість балів - 7.
Підсумок гри та уроку.

Кiлькiсть переглядiв: 196