У співавторстві з Жулем Верном. 6 клас

Мета: поглибити знання учнів про пригодницький роман як жанр літератури; активізувати творче мислення шестикласників, розвивати їхню уяву, фантазію, зв’язне мовлення, виховувати інтерес до літературної праці
• Хід уроку
1. Організація класу до уроку.
2. Робота за темою уроку.
3. Слово учителя.
Легенди оточували французького письменника Жуля Верна зав¬жди. “Жуль Берн зовсім не француз. Він народився у Плоцьку, неподалік Варшави. Його справжнє ім’я — Юлій Ольшевич. Вільха старофранцузькою - вернь — запевняли одні. “Жуль Берн - це англійський капітан, старий морський вовк, який командував кораблем “Сен-Мішель”. Він об’їхав Європу, Азію, Африку, Америку, Австралію. У своїх романах зобразив тільки власні пригоди та спостереження”, - стверджували інші. Були й такі, котрі з вигля¬дом знавця розповідали: “Жуль Берн ніколи й нікуди не виїжджав. Він жив у провінції і писав свої романи, не виходячи з кабінету. Все, що він видавав, списано з книг славетних географів та мандрівників”. Чи не найцікавішою видається версія про те, що Жуль Берн, виявляється, - міф. Це усього лише колективний псевдонім, під яким писало ціле географічне товариство. Спробуймо на деякий час повірити у правдивість цієї легенди. Більше того, уявімо себе у ролі одного із членів того славетного товариства, хцо здатен внести у відомий роман “П’ятнадцятирічний капітан” певні зміни, аби зробити його цікавішим і ще більш захопливим. А до-поможуть у цьому деякі творчі ідеї.
Виконання творчих завдань (1-2 із запропонованих учителем).
• Запропонуйте свої варіанти назви роману. Обгрунтуйте свій вибір.
• Уведіть у твір нових членів екіпажу вітрильника “Пілігрим” замість американців-негрів.
• “Врятуйте” від гибелі капітана Халла.
• Уявіть себе героєм твору. Які поради ви змогли б дати
• Дікові Сендові після смерті екіпажу “Пілігрима”?
• Призначте капітаном когось іншого з-поміж членів екіпажу, що залишилися живими.
• Уявіть, що вітрильник не збився з курсу. Опишіть природу узбережжя Південної Америки, аби допомогти мандрівникам впізнати місцевість.
• Наділіть португальця Негору й американця Гаріса позитивними рисами вдачі. Як би тоді змінилися події твору?
• Введіть у роман елементи фантастики.
• Допоможіть членам екіпажу уникнути рабства. Натомість зробіть так, аби герої потрапили в якісь інші незви¬чайні обставини.
• Уявіть, що в полон не потрапив кузен Бенедикт. Як би він допоміг своїм друзям?
• Що б розповів Дінго про свого першого господаря, якби володів даром мови?
• Придумайте іншу кінцівку твору.
• Пофантазуйте про майбутнє того героя роману, який зацікавив вас найбільше.
• Запропонуйте власні творчі ідеї.
Підсумки уроку.
Представлення учнями своїх робіт, взаємооцінка.
Домашнє завдання:
1. Скласти завдання “Літературної ігротеки” за романом Ж. Верна “П’ятнадцятирічний капітан”.

Кiлькiсть переглядiв: 202