Історія села Володимирівка

Назву село отримало за радянського минулого — за іменем більшовицького диктатора Володимира Ульянова-Леніна.

Колишні назви села — Слобода, Зводіївка говорять про його походження та ймовірний час заснування.

В кінці 17 — початку 18 століття після майже півстолітнього періоду Руїни навколишні землі Правобережжя стали пусткою. Польська шляхта почала наново колонізувати цей край, засновуючи нові поселення— «зводила» селян. Задля того, щоб селянство охочіше покидало обжиті землі та переходило на нові місця проживання, пани на певний час скасовували податки для переселенців— дарували «свободи». За свідченням очевидця Тушинської Марії Іванівни (*1931) саме колишня назва села— Зводіївка— фігурувала в німецьких військових картах під час ІІ Світової війни. А старші жителі сусіднього села Оріховець і понині Володимирівку називають не інакше, як Слободою.

В 50-х роках 20 століття село було приєднане адміністративно до Рубченківської сільської ради. Місцевий колгосп ім. Сталіна очолював Залєвський Павло Іванович. Господарство було об'єднане з Рубченківським колгоспом 1959 року. Така непродумана волюнтарна політика тодішнього радянського керівництва привела до поступового занепаду села, зменшення кількості жителів.

Нині село входить до складу Рубченківської сільської ради. За кількістю мешканців та їх поважного середнього віку перебуває на межі зникнення.

До 1973 року в селі була початкова школа. Учителькою школи в останні роки була Поліщук Ганна Тимофіївна. Нині в селі вже не діє сільський будинок культури, бібліотека, медпункт. На початку 80-х років минулого століття було зруйновано недіючу дерев'яну церкву.

У центрі села є пам'ятник загиблим односельчанам у роки Другої світової війни. 1 січня 1944 року Володимирівка зазнала жахливого бомбардування нацистською авіацією. За свідченнями очевидців Залєвського Віталія Івановича (1935 - 2014 р.н.), Тушинської Марії Іванівни (1931р.н.), Тушинського Івана Федоровича (1930 - 2014 р.н.), Палківського Євгена Йосиповича (1935 р.н.) 17 ворожих літаків тричі пролетіли над селом, засипаючи бомбами і частини наступаючої Червоної Армії, що саме проходили Володимирівкою, і мирних жителів. Червоноармійців тоді загинуло близько 20 чоловік, померли від ран 2 мирних жителі. Солдатів було поховано в братській могилі, а навесні 1944 року їхні останки було перепоховано у Володарці. На околицях села є місцевість, що має назву Кірова Рудка. Там, за переказами, влітку 1944 року селяни випадково натрапили на останки ще одного загиблого воїна, де їх і поховали. 2008 року в селі встановлений пам'ятний хрест жертвам Голодомору 1932— 1933 років.

В селі Зводіївка народився Драгомирецький Антін Григорович (* 1887 — †1938) — політичний діяч, Член Української Центральної Ради (1917 р.). Репресований: 26 жовтня 1937 р. зазнав арешту, 31 грудня 1937 р. було засуджено до страти, а 16 січня 1937 року — вирок приведено у виконання. Посмертно реабілітований 27 січня 1989 року.

Кiлькiсть переглядiв: 222